25 Paź

Odzież ostrzegawcza zastosowanie i wymagania

Zapewnianie ochrony pracowników przed silnym nasłonecznieniem

Ostre nasłonecznienie latem powoduje wzrost temperatury wewnątrz pomieszczeń w budynkach. Redukcja bezpośredniego promieniowania słonecznego w takim wypadku możliwa jest np. przez zamontowanie lekkich, stałych żaluzji przeciwsłonecznych, montowanych na konstrukcji zewnętrznej budynku, które chronią przed niepożądanym wzrostem temperatury wewnątrz budynku. Można również zastosować system zewnętrznych lameli zacieniających o nachyleniu stałym lub zmiennym lub żaluzje lub rolety w oknach pomieszczeń znajdujących się od nasłonecznionej strony.
W przypadku konieczności stosowania na stanowisku pracy (na zewnątrz pomieszczeń przy wysokich temperaturach powietrza) specjalistycznej odzieży ochronnej, zabezpieczającej pracownika przed czynnikami szkodliwymi (np. biologicznymi) konieczne jest, jak dowodzą badania prowadzone w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy, skracanie czasu pracy w takiej odzieży ochronnej.
W miejscach i na stanowiskach pracy nasłonecznionych możecie również ustawiać namioty, ewentualnie montować „markizy” lub daszki chroniące pracownika przed promieniami słonecznymi.

 

Przykład
Pracodawca postawił nad wykopem, w którym pracują robotnicy, namiot ogrodowy zacieniający pracujących w wykopie.
Dobre praktyki wskazują także, aby zapewniać możliwości obmycia całego ciała po wykonaniu prac fizycznych wszystkim grupom pracowników, nie tylko tym wskazanym przez przepisy. Należy zauważyć, że pracodawcy coraz częściej zapewniają tę możliwość swoim pracownikom.
Jeszcze innym środkiem jest naklejanie bezpośred¬nio na szybę folii redukującej promieniowanie UV. Przy stosowaniu takich folii warto upewnić się, czy nie zmienia się barwa światła dziennego. Zmiana barwy światła dziennego może niekorzystnie wpływać na samopoczucie pracowników i stanowić czynnik uciążliwy środowiska pracy.

Ochrona przed nasłonecznieniem przy pracy na zewnątrz
W przypadku wykonywania przez pracowników pracy na zewnątrz pomieszczeń, w miejscach o silnym nasłonecznieniu (rolnicy, pracownicy branży budowlanej), należy koniecznie zabezpieczyć takich pracowników przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Pracownicy w miejscach z bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych powinni być wypo¬sażeni i nosić nakrycie głowy. Natomiast jeżeli na stanowisku pracownik powinien korzystać z odzieży roboczej, ma być w miarę możliwości przewiewna i lekka.

W przypadku konieczności stosowania na stanowisku pracy (na zewnątrz pomieszczeń przy wysokich temperaturach powietrza) specjalistycznej odzieży ochronnej (zobacz sklep z odzieżą ochronną – www.gvarant.pl/pl/odziez-robocza) , zabezpieczającej pracownika przed czynnikami szkodliwymi (np. biologicznymi) konieczne jest, jak dowodzą badania prowadzone w Centralnym
Instytucie Ochrony Pracy, skracanie czasu pracy w takiej odzieży. W miejscach i na stanowiskach pracy nasłonecznionych możecie również ustawiać namioty, ewentualnie montować „markizy” lub daszki chroniące pracownika przed promieniami słonecznymi.

2 thoughts on “Odzież ostrzegawcza zastosowanie i wymagania

  1. Poniewaz odziez ostrzegawcza wykonywana jest w wiekszosci przypadkow z pojedynczych warstw tkaniny, przedstawiony powyzej przyklad wskazuje na koniecznosc weryfikacji parametrow ochronnych tej odziezy. W przypadku odziezy ostrzegawczej do uzytku zawodowego, zgodnie z obowiazujacymi przepisami wymagana jest certyfikacja na znak bezpieczenstwa. Wymog ten nie obowiazuje w odniesieniu do odziezy ostrzegawczej do uzytku pozazawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *